Превалец (Граиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Превалец
археолошко наоѓалиште
Превалец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Превалец
Превалец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′16″N 21°13′14″E / 41.23778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.23778; 21.22056Координати: 41°14′16″N 21°13′14″E / 41.23778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.23778; 21.22056
Основни податоци
Име Превалец
Место Граиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Превалец е археолошки локалитет во демирхисарското село Граиште. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на падините на Граишка Чука, што се наоѓа на 1,5 km северно од селото, каде мештаните нашле повеќе гробови градени од камени плочи. И денес на површината се среќаваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069