Граишка Чука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Граишка Чука is located in Република Македонија
Граишка Чука
Граишка Чука
Граишка Чука (Република Македонија)

Граишка Чука е чука во Македонија, со координати 41° 14' 3" СГШ, и 21° 13' 7" ИГД. Се наоѓа веднаш на демирхисарското село Граиште. На чуката се наоѓаат археолошките наоѓалишта Градиште и Превалец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069