Прејди на содржината

Грамаѓе (Слепче)

Координати: 41°13′59″N 21°10′29″E / 41.23306° СГШ; 21.17472° ИГД / 41.23306; 21.17472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе

Карта

Местоположба 41°13′59″N 21°10′29″E / 41.23306° СГШ; 21.17472° ИГД / 41.23306; 21.17472
Основни податоци
Место Слепче
Општина Демир Хисар
Тип

 населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Слепче. Претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на 200 м североисточно од селото, каде биле откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а биле најдени и монети. Една монета на Филип II се чува во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069