Боричино (Мренога)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боричино
археолошко наоѓалиште
Боричино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Боричино
Боричино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750Координати: 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750
Основни податоци
Име Боричино
Место Мренога
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Боричиноархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Мренога. Претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на 500 м западно од селото и на 100 м од патот, на простор од околу 2 ha, ка де во нивите на локални жители се среќаваат множество остатоци од населба и некропола. При орањето мештаните наидувале на темели од ѕидови на објекти. Еден жите тука откопал гроб со конструкција од камени плочи, во кој нашол керамички сад, белезици од бронза и прстен. На локалитетот е најдена и скулптура со мали димензии, која е однесена во Заводот и музеј во Битола. Наодите од гробот биле загубени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069