Во Гарон (Железнец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Гарон
археолошко наоѓалиште
Во Гарон is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Гарон
Во Гарон
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′27″N 21°03′47″E / 41.32417° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.32417; 21.06306Координати: 41°19′27″N 21°03′47″E / 41.32417° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.32417; 21.06306
Основни податоци
Име Во Гарон
Место Железнец
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Гарон е археолошки локалитет во демирхисарското село Железнец. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,2 km јужно од селото, каде при обработувањето на земјата мештаните откриле многубројни остатоци од топена железна руда, фрагменти од керамички садови, питоси и др.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069