Св. Илија (Мало Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Илија
археолошко наоѓалиште
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° N; 21.03667° E / 41.29750; 21.03667Координати: 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° N; 21.03667° E / 41.29750; 21.03667
Основни податоци
Име Св. Илија
Место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Мало Илино. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа западно од селото, на мала височинка, каде се наоѓала мала еднокорабна црквичка. При изградбата на новата црква бил употребуван стар градежен материјал (бигор и парчиња од делканици).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.