Св. Петка (Големо Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петка
Св. Петка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′53″N 21°0′24″E / 41.31472° СГШ; 21.00667° ИГД / 41.31472; 21.00667Координати: 41°18′53″N 21°0′24″E / 41.31472° СГШ; 21.00667° ИГД / 41.31472; 21.00667
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петка е археолошки локалитет во демирхисарското село Големо Илино. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на источниот крај на селото, во самите темели на денешната црква „Св. Петка“, која е изградена во 1874 година, и тоа врз темелите на постара црква. Во нејзината непосредна близина има масивни плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.