Црква „Св. Петка“ - Големо Илино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Железник 30.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°18′53″N 21°0′24″E / 41.31472° N; 21.00667° E / 41.31472; 21.00667Координати: 41°18′53″N 21°0′24″E / 41.31472° N; 21.00667° E / 41.31472; 21.00667
Населено место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1874
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — селска црква во селото Големо Илино. Црквата се наоѓа во источниот дел од селото на местото на истоименото археолошко наоѓалиште. Во нејзината непосредна близина има масивни плочи од гробни конструкции.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Поглед на предниот дел на црквата

Црквата е изградена во 1874 година врз темелите на постара црква. Во самите темели на црквата е сместен средновековното археолошко наоѓалиште Св. Петка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]