Стари Лозја (Обедник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Лозја
археолошко наоѓалиште
Стари Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Лозја
Стари Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′33″N 21°09′33″E / 41.15917° СГШ; 21.15917° ИГД / 41.15917; 21.15917Координати: 41°09′33″N 21°09′33″E / 41.15917° СГШ; 21.15917° ИГД / 41.15917; 21.15917
Основни податоци
Име Стари Лозја
Место Обедник
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Лозја е археолошки локалитет во демирхисарското село Обедник. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 km североисточно од селото во ниви на локални жители, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, множество градежен материјал и згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069