Стара Корија (Обедник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Корија
археолошко наоѓалиште
Стара Корија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Корија
Стара Корија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′33″N 21°09′33″E / 41.15917° СГШ; 21.15917° ИГД / 41.15917; 21.15917Координати: 41°09′33″N 21°09′33″E / 41.15917° СГШ; 21.15917° ИГД / 41.15917; 21.15917
Основни податоци
Име Стара Корија
Место Обедник
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Корија или Манастириште е археолошки локалитет во демирхисарското село Обедник. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа На 2,5 km северозападно од селото, каде се откриени ѕидови од објект граден од кршен камен со варов малтер. Судејќи според топонимот, се претпоставува дека се работи за остатоци од сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069