Грамаѓе (Кочиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамаѓе
археолошко наоѓалиште
Грамаѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамаѓе
Грамаѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′39″N 21°10′21″E / 41.34417° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.34417; 21.17250Координати: 41°20′39″N 21°10′21″E / 41.34417° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.34417; 21.17250
Основни податоци
Име Грамаѓе
Место Кочиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамаѓе или Зад Задел е археолошки локалитет во демирхисарското село Кочиште. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 300-500 m јужно од селото, на простор од 150 x 100 m, во ниви на локални мештани, каде се откриени ѕидови од објекти градени од кршен камен и варов малтер. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, а откриени се и гробови со конструкција од камени плочи, во кои биле најдени белезици од стаклена паста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069