Св. Богородица (Суводол)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица
Св. Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′33″N 21°13′23″E / 41.20917° СГШ; 21.22306° ИГД / 41.20917; 21.22306Координати: 41°12′33″N 21°13′23″E / 41.20917° СГШ; 21.22306° ИГД / 41.20917; 21.22306
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Суводол, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица е археолошки локалитет во демирхисарското село Суводол. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во темелите на денешната црква „Успение на Пресвета Богородица“ која била трикорабна базилика. Денес од неа се зачувани северниот и јужниот периметрален ѕид. Околу црквата и внатре има повеќе мермерни блокови. Во чесната трпеза е вградена ара со натпис во четири реда.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069