Прејди на содржината

Над Сопатот (Растојца)

Координати: 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Над Сопатот

Карта

Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Над Сопатотархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Растојца. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 2 км североисточно од селото, каде на простор од 20 × 30 м се гледаат конструкции на гробови градени од камени плочи без покрив. Според кажувањето на мештаните, во гробовите биле откриени керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069