Стари Гробишта (Света)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Гробишта
археолошко наоѓалиште
Стари Гробишта is located in Македонија
Стари Гробишта
Местоположба на Стари Гробишта во Македонија
Местоположба 41°16′00″N 21°16′22″E / 41.26667° N; 21.27278° E / 41.26667; 21.27278Координати: 41°16′00″N 21°16′22″E / 41.26667° N; 21.27278° E / 41.26667; 21.27278
Основни податоци
Име Стари Гробишта
Место Света
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Гробишта или Црквиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Света. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 200 м југозападно од селото, каде во 1970 година е изградена новата црква „Св. Петка“. Таа е подигната врз стари темели, кои се видливи, што ѝ припаѓале на некогашната црква Св. Пантелејмон. Околу црквата се откриени гробови градени од камени плочи, со ориентација исток-запад. Во сегашната црква се наоѓа чесна трпеза од мермерен блок со натпис посветен на жител од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069