Крушје (Церово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крушје
археолошко наоѓалиште
Крушје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крушје
Крушје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083Координати: 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Основни податоци
Име Крушје
Место Церово, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крушје е археолошки локалитет во демирхисарското село Церово. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1,5 km западно од селото, кад се откриени остатоци од темели на повеќе објекти, а тука е изградена и црквата „Св. Илија“, и тоа врз темелите на овој локалитет.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069