Прејди на содржината

Церово (Демирхисарско)

Координати: 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Церово
Церово во рамките на Македонија
Церово
Местоположба на Церово во Македонија
Церово на карта

Карта

Координати 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Регион Железник
Општина Демир Хисар
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 10038
Надм. вис. 916 м
Церово на општинската карта

Атарот на Церово во рамките на општината
Церово на Ризницата

Церово — село во Општина Демир Хисар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Околни села се Вирово, Лесково и Боиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа на јужниот дел на општина Демир Хисар, на границата со општина Ресен, издигнувајќи се на срт на Плакенска Планина. Се работи за планинско село, чиј атар зафаќа 7,7 км2, од кои шумите зафаќаат 364 хектари, пасиштата 213 хектари, а обработливото земјиште 175 хектари. Селото е планинско, изградено на 970 метри надморска височина.

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Церово живееле 195 жители, сите Македонци.[2]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Церово се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 22 куќи.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Церово имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948259—    
1953291+12.4%
1961111−61.9%
1971153+37.8%
198167−56.2%
ГодинаНас.±%
199113−80.6%
199410−23.1%
20022−80.0%
20210−100.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Македонци.[5]

Во 2002 година во селото имало 2 жители.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 195 160 259 291 211 153 67 13 10 2 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]


Родови[уреди | уреди извор]

Церово е македонско село.

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1952 година родови во селото:

 • Староседелци: Дуковци (6 к.); Шалевци и Илиовци (2 к.); Белевци (10 к.); Трајковци со Крстевци, Стојковци, Здравевци и Јосифовци (10 к.)
 • Доселеници: Гроздевци (13 к.) и Србиновци (3 к.) доселени се, но не знаат од каде.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 657 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект куќа на владо митревски.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 9 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Манастири
Археолошки наоѓалишта[13]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

До 1952 година од селото имало иселеници во Романија (3 семејства) и во Русија (1 семејство).[10]

Иселеништвото било посилно после 1960 година, денес селото е целосно иселено.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 140.
 3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 16.
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 172-173.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. 10,0 10,1 Русиќ, Бранислав. Фонд Русиќ. Архивски фонд на МАНУ к-5, АЕ 97.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 14. 14,0 14,1 Јасмина Дамјановска; Ленина Жила; Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва том II, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 15. Јасмина Дамјановска; Ленина Жила; Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва том III, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]