Метимирци

Координати: 41°15′10″N 21°17′24″E / 41.25278° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.25278; 21.29000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Метимирци
Метимирци во рамките на Македонија
Метимирци
Местоположба на Метимирци во Македонија
Метимирци на карта

Карта

Координати 41°15′10″N 21°17′24″E / 41.25278° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.25278; 21.29000
Регион  Пелагониски
Општина  Демир Хисар
Област Железник
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 643 м

Метимирци — историско село на територијата на Општина Демир Хисар, денес во средишниот источен атар на с. Света.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Метимирци се наоѓало во областа Железник, на десниот брег на Црна Река, спроти селото Света, во место обраснато со лескова шума, наречено Леска, Широка Леска, Тумбица или Тумба Бакре.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било мошне старо, за што сведочи од средновековната населба со некропола во наоѓалиштето Широка Леска, токму на местото кајшто се наоѓало Метимирци.[3]

Населението се иселило во Света, Кутретино и други блиски села.[2] Од Метимирци во месноста постојат остатоци во облик на растурени камења. Познато е дека имало своја црква и селска слава.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби: општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 93. ISBN 978-608-65616-4-2.
  3. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 142. ISBN 9989-649-28-6.