Суво Грло (Демирхисарско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суво Грло
Суво Грло во рамките на Македонија
Суво Грло
Местоположба на Суво Грло во Македонија
Суво Грло на интерактивна карта

Карта

Координати 41°18′5″N 21°9′57″E / 41.30139° СГШ; 21.16583° ИГД / 41.30139; 21.16583Координати: 41°18′5″N 21°9′57″E / 41.30139° СГШ; 21.16583° ИГД / 41.30139; 21.16583
Општина Демир Хисар
Население 7 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 7244
Шифра на КО 10036
Надм. вис. 735 м
Суво Грло на општинската карта
Суво Грло во Општина Демир Хисар.svg

Атарот на Суво Грло во рамките на општината
Commons-logo.svg Суво Грло на Ризницата


Суво Грло — село во Општина Демир Хисар, во областа Железник, во околината на градот Демир Хисар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа областа Железник, во источните падини на Плакенска Планина, на левиот брег на Црна Река. Оддалечено е 11 километри северно од Демир Хисар.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948157—    
1953156−0.6%
1961143−8.3%
1971102−28.7%
198162−39.2%
ГодинаНас.±%
199132−48.4%
199427−15.6%
20028−70.4%
20217−12.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Суво Грло живееле 55 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Суво Грло имало 48 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Суво Грло живеат 8 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 7 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 55 48 157 156 143 102 62 32 27 8 7
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Суво Грло е македонско село.

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1951 година родови во селото:[9]

 • Староседелци: Кузмановци (10 к.) и Грујовци (7 к.).
 • Доселеници: Богојовци (3 к.) доселени се од селото Зашле, каде припаѓале на родот Шулевци; Трајковци (4 к.) доселени се од селото Ракитница; Митревци (3 к.) доселени се од селото Слепче во 1905 година.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 656 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 3 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта[12]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Ова село било едно од ретките села од каде населението не се селело до 1952 година, иселеници имало само во Битола (1 семејство).[9]

Поголем бран на иселување имало после 1960 година, па така денес селото е пред целосно изумирање

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 239.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 172-173.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. 9,0 9,1 Русиќ, Бранислав. фондот „Бранислав Русиќ“. Архивски фонд на МАНУ, к-5, АЕ 97.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. Коцо, Димче (1996). „Археолошка картаг на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 13. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]