Чегел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чегел
Ченгел
Чегел во рамките на Македонија
Чегел
Местоположба на Чегел во Македонија
Чегел на интерактивна карта
Регион Logo of Pelagonia Region.svg Пелагониски
Општина Грб на Општина Демир Хисар.png Демир Хисар
Област Железник
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО


Чегел (или Ченгел) — историско село на територијата на Општина Демир Хисар.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото веројатно се наоѓало покрај Црна Река, но неговата точна местоположба е непозната.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во османлиските документи селото е посведочено како Ч’н’ги или Ч’г’а. Во 1468 г. се споменуваат следните жители: Владислав; вдовица, жена на Пројко; Стајо, брат на Владислав; Тода, вдовица, жена на Никола Хрељаник; Бело Стале. Имало 5 семејства, 2 вдовици и вкупно 33 жители.

Во 1568 г. во Чегел се попишани 38 жители. Понатаму селото не се споменува.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби: општина Демир Хисар (PDF). Битола. ISBN 978-608-65616-4-2.