Утово

Координати: 41°10′57″N 21°11′38″E / 41.18250° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.18250; 21.19389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Утово
Утово во рамките на Македонија
Утово
Местоположба на Утово во Македонија
Утово на карта

Карта

Координати 41°10′57″N 21°11′38″E / 41.18250° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.18250; 21.19389
Регион Железник
Општина Демир Хисар
Население 34 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 10037
Надм. вис. 677 м
Утово на општинската карта

Атарот на Утово во рамките на општината
Утово на Ризницата

Утово — село во Општина Демир Хисар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Утово — село во општина Демир Хисар. Од градот Демир Хисар оддалечено е 8км јужно.

Историја[уреди | уреди извор]

Само 1 жител на оваа населба е заведен како жртва во Втората светска војна.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Утово се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 6 куќи.[3]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948133—    
1953131−1.5%
1961119−9.2%
197198−17.6%
1981130+32.7%
ГодинаНас.±%
1991109−16.2%
199451−53.2%
200235−31.4%
202134−2.9%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 50 Македонци.[4]

Во 2002 година во селото живееле 35 жители.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 34 жители, од кои 33 Македонци и 1 останат.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 70 172 133 131 119 98 130 109 51 35 34
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Утово е македонско село.

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1952 година родови во селото:

 • Доселеници: Грујовци (3 к.) од Суводол по потекло. Од таму отишле во Сопотница, па во Бараково, и на крај дошле во Утово; Климчевци (3 к.) доселени се од селото Секирани кај Битола; Дуровци (3 к.) и Сиљановци (3 к.) доселени се од сега раселеното село Крагуево; Јошевци (3 к.), Цветковци (1 к.) и Цветановци (1 к.) доселени се од селото Слепче; Трапановци (1 к.) и Стојковци (1 к.) доселени се од селото Лесково; Гајдаровци (2 к.) доселени се од селото Вардино; Поповци (1 к.) и Џеладиновци (1 к.) доселени се од селото Боиште; Саитовци (1 к.) доселени се од селото Обедник.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 627 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Загориче.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 124 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од родовите поединечно се знае за следните иселеници до 1952 година:

 • Од Грујовци во: Русија (едно семејство од 1903 година), и во Романија (едно семејство од 1912 година).[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 12.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. 9,0 9,1 Русиќ, Бранислав. фондот „Бранислав Русиќ“. Архивски фонд на МАНУ, к-5, АЕ 97.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]