Прејди на содржината

Црквиште (Церово)

Координати: 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Основни податоци
Место Церово
Општина Демир Хисар
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Церово. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото, во нива на месни жители, каде има грамада од градежен материјал што ѝ припаѓа на срушена црква.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069