Над Црквата (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Над Црквата
археолошко наоѓалиште
Над Црквата is located in Археолошки локалитет во Македонија
Над Црквата
Над Црквата
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028Координати: 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028
Основни податоци
Име Над Црквата
Место Ново Село, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Над Црквата е археолошки локалитет во демирхисарското село Ново Село. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 100 м над црквата „Св. Архангел Михаил“, каде се откриени темели од постара црква, ѕидана со камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.