Стара Раслојца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Раслојца
археолошко наоѓалиште
Стара Раслојца is located in Македонија
Стара Раслојца
Местоположба на Стара Раслојца во Македонија
Местоположба 41°16′17″N 21°11′57″E / 41.27139° СГШ; 21.19917° ИГД / 41.27139; 21.19917Координати: 41°16′17″N 21°11′57″E / 41.27139° СГШ; 21.19917° ИГД / 41.27139; 21.19917
Основни податоци
Место Прибилци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Раслојцаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Прибилци. Претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 2 км северозападно од селото и на околу 200 м десно од патот што води за Ново Село, каде според кажувањето на мештаните, се наоѓало старото село Растојца, односно Раслојца. Во непосредната близина има минерална вода. При обиколка на теренот не се забележани никакви остатоци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069