Ракински Дол (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ракински Дол
археолошко наоѓалиште
Ракински Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ракински Дол
Ракински Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028Координати: 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028
Основни податоци
Име Ракински Дол
Место Ново Село, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ракински Дол е археолошки локалитет во демирхисарското село Ново Село. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа во приватна нива, која е на 1 km источно од селото, каде се откриени ѕидови од објекти и повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069