Беројци (Велмевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беројци
археолошко наоѓалиште
Беројци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Беројци
Беројци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′45″N 21°5′49″E / 41.34583° СГШ; 21.09694° ИГД / 41.34583; 21.09694Координати: 41°20′45″N 21°5′49″E / 41.34583° СГШ; 21.09694° ИГД / 41.34583; 21.09694
Основни податоци
Име Беројци
Место Велмевци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Беројци е археолошки локалитет во демирхисарското село Велмевци. Локалитетот претставува рудник од средниот век. Се наоѓа на 2 km североисточно од селото, во близината на новиот асфалтен пат Железнец - Белица, каде се откриени остатоци од стар рудник.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069