Старо Кочиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Кочиште
археолошко наоѓалиште
Старо Кочиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Кочиште
Старо Кочиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306Координати: 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306
Основни податоци
Име Старо Кочиште
Место Зашле
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Кочиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Зашле. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа во атарот на селото, на оддалеченост од околу 7-8 km јужно од истото, каде според кажувањата на мештаните, се наоѓало старото село Кочиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069