Бела Земја (Мренога)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Земја
археолошко наоѓалиште
Бела Земја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бела Земја
Бела Земја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750Координати: 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750
Основни податоци
Име Бела Земја
Место Мренога
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бела Земја е археолошки локалитет во демирхисарското село Мренога. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069