Меризим (Велмевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меризим
археолошко наоѓалиште
Меризим is located in Археолошки локалитет во Македонија
Меризим
Меризим
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′45″N 21°5′49″E / 41.34583° СГШ; 21.09694° ИГД / 41.34583; 21.09694Координати: 41°20′45″N 21°5′49″E / 41.34583° СГШ; 21.09694° ИГД / 41.34583; 21.09694
Основни податоци
Име Меризим
Место Велмевци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Меризим е археолошки локалитет во демирхисарското село Велмевци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069