Калуѓерица (Мренога)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калуѓерица
археолошко наоѓалиште
Калуѓерица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калуѓерица
Калуѓерица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750Координати: 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750
Основни податоци
Име Калуѓерица
Место Мренога
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калуѓерица е археолошки локалитет во демирхисарското село Мренога. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа на 1,8 km од селото и на околу 3 km од патот Битола-Кичево, каде Голема Река го има изместено своето корито при што е засечен брег висок 7 m. Во профилот на брегот се гледаат остатоци од ѕидана конструкција, тули и многу саѓи, што се наоѓаат на длабочина до 2,5 m под површината. Според трапезоидните тули се добива впечаток дека се работи за објект со лачна конструкција. Бидејќи на теренот се среќаваат и тули со кружен отвор за проток на воздух, би можело да се претпостави дека се работи за печка, во голем дел уништена од реката. Според кажувањето на мештаните, на локалитетот бил најден кантар кој е загубен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069