Добромирово (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добромирово
археолошко наоѓалиште
Добромирово is located in Археолошки локалитет во Македонија
Добромирово
Добромирово
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′59″N 21°10′29″E / 41.23306° СГШ; 21.17472° ИГД / 41.23306; 21.17472Координати: 41°13′59″N 21°10′29″E / 41.23306° СГШ; 21.17472° ИГД / 41.23306; 21.17472
Основни податоци
Име Добромирово
Место Слепче, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Добромирово е археолошки локалитет во демирхисарското село Слепче. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 3 km северозападно од селото, каде во 1970 година е изградена црквата „Св. Богородица“ врз темелите од постара црква. Околу неа се констатирани гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069