Прејди на содржината

Селиште (Жван)

Координати: 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Основни податоци
Место Жван
Општина Демир Хисар
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште познат и како Градиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Жван. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на блага височинка северно од патот Битола-Кичево, до основното училиште „Браќа Миладиновци“, каде се гледаат остатоци од градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069