ОУ „Браќа Миладиновци“ - Жван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Браќа Миладиновци“

Поглед на влезот на основното училиште
Поглед на влезот на основното училиште
Место
Општина: Општина Демир Хисар
Нас. место: Жван
Основни информации
Основано: 1961
Директор: Менка Најдовска
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта brakamiladinovcizvan@yahoo.com
Телефон 047/271-501

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Основно општинско училиште „Браќа Миладиновци“ - Жван; скратено: ООУ „Браќа Миладиновци“) — единствено основно училиште во селото Жван, едно од трите основни училиште во Општина Демир Хисар. Училиштето се наоѓа во непосредна близина на регионалниот пат Кичево-Демир Хисар, спроти самото село Жван.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Основното училиште е сместено во новата населба на селото Жван, веднаш на самиот регионален пат Кичево-Демир Хисар.[1]

Градба[уреди | уреди извор]

Зградата на средишното основно училиште во Жван е изградена во 1961 година, а со настава е започнато на 1 септември 1962 година.

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основно образование“ (македонски). Општина Демир Хисар. конс. 11 март 2017.