Св. Богородица (Вирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица Пречиста
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица Пречиста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица Пречиста
Св. Богородица Пречиста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972Координати: 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972
Основни податоци
Име Св. Богородица Пречиста
Место Вирово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица Пречиста е археолошки локалитет во демирхисарското село Вирово. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа високо во планината, на 3 km северозападно од селото, каде се наоѓа малата еднокорабна црква „Воведение на Пресвета Богородица“ околу која има траги од постар објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069