Св. Петка (Церово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петка
Св. Петка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083Координати: 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Церово, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петка е археолошки локалитет во демирхисарското село Церово. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 500 m западно од селото, каде се наоѓа малата црквичка „Св. Петка“ изградена во поново време, и тоа врз стари темели. Ѕидана е од камен и кал, без апсида, со димензии во основата од 4,5 х 2,5 m. Околу неа по површината нема никакви археолошки траги.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069