Кула (Бабино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кула
Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972Координати: 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972
Основни податоци
Име Кула
Место Бабино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период раноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кула — археолошки локалитет во демирхисарското село Бабино. Локалитетот претставува античка македонска стратегиска воена тврдина. Локалитетот сѐ уште е недоволно истражен, но во повеќе наврати се пронајдени неколку монети на македоскит крал Касандер и една на Александар III Македонски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]