Во Селото (Единаковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′41″N 21°14′48″E / 41.26139° СГШ; 21.24667° ИГД / 41.26139; 21.24667Координати: 41°15′41″N 21°14′48″E / 41.26139° СГШ; 21.24667° ИГД / 41.26139; 21.24667
Основни податоци
Име Во Селото
Место Единаковци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото е археолошки локалитет во демирхисарското село Единаковци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Откриен е случајно при изградба на селски куќи, кога биле откривани остатоци од објекти. Најдени се неколку питоси, повеќе монети, а во селските дворови се среќаваат и фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Монетите се чуваат кај локален жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069