Спаиска Чешма (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спаиска Чешма
археолошко наоѓалиште
Спаиска Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Спаиска Чешма
Спаиска Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′33″N 21°13′23″E / 41.20917° СГШ; 21.22306° ИГД / 41.20917; 21.22306Координати: 41°12′33″N 21°13′23″E / 41.20917° СГШ; 21.22306° ИГД / 41.20917; 21.22306
Основни податоци
Име Спаиска Чешма
Место Суводол, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Спаиска Чешма е археолошки локалитет во демирхисарското село Суводол. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото. Според верувањето кај мештаните, на ова место постоела стара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069