Црквиште (Граиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°14′16″N 21°13′14″E / 41.23778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.23778; 21.22056Координати: 41°14′16″N 21°13′14″E / 41.23778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.23778; 21.22056
Основни податоци
Место Граиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Граиште. Претставува црква од старохристијанско време. Се наоѓа на 1 км северно од селото, каде на површина од 30 × 15 м се забележува грамада од градежен материјал (кршен камен и тегули). Местото се почитува како вакафско.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069