Прејди на содржината

Илиница (Лесково)

Координати: 41°13′18″N 21°7′14″E / 41.22167° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.22167; 21.12056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илиница

Карта

Местоположба 41°13′18″N 21°7′14″E / 41.22167° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.22167; 21.12056
Основни податоци
Место Лесково
Општина Демир Хисар
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Илиницаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Лесково. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1,5 км источно од селото, каде се гледаат урнатини од стара црквичка, посветена на Св. Илија.[1] Оваа црквичка е обновена во 1980 г. под истото име „Св. Илија[2] на местото на средновековната, и има чешма и помошни објекти. Иако исто наречена, таа се разликува од истоимената разрушена црква во Долната Маала на Лесково.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 139. ISBN 9989-649-28-6.
  2. „Лесково“. Мој Роден Крај. Архивирано од изворникот на 2018-08-18. Посетено на 28 декември 2021.