Прејди на содржината

Градиште (Боиште)

Координати: 41°11′48″N 21°6′5″E / 41.19667° СГШ; 21.10139° ИГД / 41.19667; 21.10139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°11′48″N 21°6′5″E / 41.19667° СГШ; 21.10139° ИГД / 41.19667; 21.10139
Основни податоци
Место Боиште
Општина Демир Хисар
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Боиште. Претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа југоисточно од селото, каде на една височинка со зарамнето плато (кота 1.102 м) се гледаат грамади од градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069