Кале (Зашле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306Координати: 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306
Основни податоци
Име Кале
Место Зашле
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале или Град е археолошки локалитет во демирхисарското село Зашле. Локалитетот претставува утврдена населба од средниот век. Се наоѓа на 2 km источно од селото, на ритче високо околу 300 m и со извонредна стратегиска положба. Калето има форма на неправилен четириаголник со димензии: 100 m во правецот исток-запад и 50 m во правецот север-југ. Оградено е со два одбранбени ѕида широки околу 2 m. По површината има градежен материјал, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови. Откриени се делови од инсталација на водовод кој доаѓал од месноста Краста што е во непосредната близина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069