На Куќишта (Зашле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
На Куќишта
археолошко наоѓалиште
На Куќишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
На Куќишта
На Куќишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306Координати: 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306
Основни податоци
Име На Куќишта
Место Зашле
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

На Куќишта или На Вирон е археолошки локалитет во демирхисарското село Зашле. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во повеќе приватни ниви на мештани, кои лежат на 500 метри западно од селото, каде се откриени гробови градени од камени плочи. На теренот не се констатирани никакви остатоци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069