Горна Црква (Суво Грло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Над Селото
археолошко наоѓалиште
Над Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Над Селото
Над Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′5″N 21°9′57″E / 41.30139° СГШ; 21.16583° ИГД / 41.30139; 21.16583Координати: 41°18′5″N 21°9′57″E / 41.30139° СГШ; 21.16583° ИГД / 41.30139; 21.16583
Основни податоци
Име Над Селото
Место Суво Грло, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горна Црква е археолошки локалитет во демирхисарското село Суво Грло. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 300 m северозападно од селото, каде во непосредната близина на локалитетот Куќишта, во 1941 година е изградена црква посветена на Св. Богородица. Црквата е изградена врз темелите од стара црква, градена од кршен камен и варов малтер, а на ѕидовите имало и фрескоживопис. Околу црквата биле откриени и гробови градени од камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069