Црквиште (Сопотница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′40″N 21°9′18″E / 41.29444° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.29444; 21.15500Координати: 41°17′40″N 21°9′18″E / 41.29444° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.29444; 21.15500
Основни податоци
Име Црквиште
Место Сопотница
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Сопотница. Локалитетот претставува сакрален објект од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 km североисточно од „Царскиот мост“ на Црна Река, каде на теренот се забележува грамада од градежен материјал. Според преданието, мештаните сметаат дека е од срушена црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069