Мајданиште (Жван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајданиште
археолошко наоѓалиште
Мајданиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мајданиште
Мајданиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861Координати: 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Основни податоци
Име Мајданиште
Место Жван
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мајданиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Жван. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на високиот врв Ставраково, што се издига над селата Жван и Сопотница, во местото каде сè уште се копа руда, каде се откриени многубројни остатоци од топена железна руда, фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069