Светец (Сладуево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светец
археолошко наоѓалиште
Светец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Светец
Светец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′12″N 21°12′30″E / 41.25333° СГШ; 21.20833° ИГД / 41.25333; 21.20833Координати: 41°15′12″N 21°12′30″E / 41.25333° СГШ; 21.20833° ИГД / 41.25333; 21.20833
Основни податоци
Име Светец
Место Сладуево
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Светец е археолошки локалитет во демирхисарското село Сладуево. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа западно од селото, на левата страна од патот за Кичево, каде според искази на локални жители се наоѓало старото село. На теренот не се забележуваат никакви остатоци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069