Извор (Сопотница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Извор
археолошко наоѓалиште
Извор is located in Археолошки локалитет во Македонија
Извор
Извор
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′40″N 21°9′18″E / 41.29444° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.29444; 21.15500Координати: 41°17′40″N 21°9′18″E / 41.29444° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.29444; 21.15500
Основни податоци
Име Извор
Место Сопотница
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Извор е археолошки локалитет во демирхисарското село Сопотница. Локалитетот претставува сакрален објект и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 km северозападно од селото, каде се наоѓа грамада од градежен материјал (кршен камен, варов малтер). При копањето на локалнот канал за водовод на овој локалитет е откриен гроб граден од камени плочи и во него е најден керамички сад кој денес не е зачуван.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069