Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Викиекспедиција Железник 216.jpg

Поглед на на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба

Координати 41°18′25″N 21°11′16″E / 41.30694° СГШ; 21.18778° ИГД / 41.30694; 21.18778Координати: 41°18′25″N 21°11′16″E / 41.30694° СГШ; 21.18778° ИГД / 41.30694; 21.18778
Место Ново Село
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во близина на демирхисарското село Ново Село. Црквата се наоѓа на неколку стотина метри северозападно од селото, на возвишение коешто ѝ овозможува доминантна местоположба.

На околу 100 метри над црквата се наоѓа археолошкото наоѓалиште Над Црквата, каде се откриени темели на средновековна црква, ѕидана со камен и варов малтер.[1]

Поглед на малата камбанарија покрај црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]