Сопотничка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сопотничка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во селото Сопотница. Парохиски свештеник е протоереј Стоје Стевковски (сост. 2016 г.).[1]

Парохијата ги ошфаќа селата: Сопотница, Жван, Слоештица, Мренога, Вирово, Базерник, Бабино, Доленци, Брезово, Големо Илино, Мало Илино, Радово, Ново Село, Растојца, Ракитница, Кочиште, Суво Грло, Железнец и Зашле, како и напуштените Лесково и Боиште.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Сопотница Викиекспедиција Железник Дополнителни 11.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Сопотница Викиекспедиција Железник 167.jpg
Црква „Св. Петка“ Жван Викиекспедиција Железник Дополнителни 06.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Жван XV век
Црква „Св. Илија“ Жван
Црква „Св. Архангел Михаил“ Жван
Црква „Св. Богородица“ Слоештица Црква Слојштица.JPG
Црква „Св. Атанасиј“ Слоештица Викиекспедиција Железник 151.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Слоештица
Црква „Св. Илија“ Слоештица
Црква „Св. Никола“ Слоештица/Жван Топлички манастир.jpg
Црква „Св. Спас“ Мренога XIV век Викиекспедиција Железник 139.jpg
Црква „Св. Никола“ Вирово Викиекспедиција Железник 122.jpg
Црква „Св. Петка“ Вирово Викиекспедиција Железник 135.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Вирово
Црква „Св. Илија“ Вирово
Црква „Св. Димитриј“ Вирово
Црква „Св. Атанасиј“ Базерник XIX век
Црква „Св. Никола“ Бабино Викиекспедиција Железник 116.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Доленци Викиекспедиција Железник 102.jpg
Црква „Св. Богородица“ Доленци Викиекспедиција Железник 59.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Брезово
Црква „Св. Илија“ Брезово Викиекспедиција Железник 96.jpg
Црква „Св. Никола“ Големо Илино Викиекспедиција Железник Дополнување 1.jpg
Црква „Св. Илија“ Големо Илино Манастир Св. Илија - Илино 10.JPG
Црква „Св. Петка“ Големо Илино 1874 Викиекспедиција Железник 30.jpg
Црква „Св. Илија“ Мало Илино
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Мало Илино Викиекспедиција Железник 51.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Радово
Црква „Св. Архангел Михаил“ Ново Село Викиекспедиција Железник 216.jpg
Црква „Св. Богородица“ Растојца Викиекспедиција Железник 191.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Ракитница XIX век Викиекспедиција Железник 207.jpg
Црква „Св. Никола“ Кочиште Викиекспедиција Железник 184.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Суво Грло
Црква „Св. Богородица“ Суво Грло
Црква „Св. Богородица“ Железнец Bogorodica Železnec 02.JPG
Црква „Св. Илија“ Зашле Викиекспедиција Железник 66.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Зашле Викиекспедиција Железник 80.jpg
Црква „Св. Илија“ Лесково 1980 (обновена)
Црква „Св. Ѓорѓи“ Боиште 1850 Sveti Georgi Boishte.png
Црква „Св. Петка“ Боиште
Црква „Св. Атанасиј“ Боиште

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сопотничка парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-11-19.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°17′59″N 21°9′9″E / 41.29972° СГШ; 21.15250° ИГД / 41.29972; 21.15250