Битолско архијерејско намесништво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквата „Св. Димитриј“ во Битола претставува седиште и главен соборен храм на Битолското архијерејско намесништво

Битолското архијерејско намесништво — едно од четирите архијерејски намесништва на Преспанско-пелагониска епархија на МПЦ-ОА. Соборната црква на Битолското архијерејско намесништво е црквата „Свети Димитриј“ во Битола. Намесништвото се состои од 28 парохии и преку 200 цркви.[1]

Парохии

Намесништвото е сосатвено од следните парохии:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.